in

Napravite vrt sa začinskim biljem koji ćete obožavati

vrt sa začinskim biljem
Foto: Pixabay.com

Ukoliko volite biljke, vešti ste u uzgajanju cveća, onda je vreme da napravite sledeći korak: vrt sa začinskim biljem. Bez obzira na to da li imate veliku ili malu baštu, svoj kutak sa začinima možete napraviti čak i na terasi u vidu visećeg vrta.

Ukoliko ih pravilno uzgajate, ove aromatične biljke vratiće vam višestruko – svojim divnim mirisom, lekovitim i hranljivim svojstvima. Sami odaberite hoćete li posaditi lavandu, matičnjak, ruzmarin, bosiljak ili nanu. Ukoliko razmišljate o svom prvom začinskom vrtu, ovo je pravi tekst za vas.

Sadite proverene biljke

Napravite spisak začina koje želite da uzgajate, a potom izaberite sunčano mesto za svoj vrt. Začinske biljke poput majčine dušice, lavande i čubara traže sunčane položaje i suvo tlo kako bi razvile svoju aromu. Snažniji miris biljka će imati i ako se malo prehranjuje. Biće dovoljno da samo površinski nađubrite zemlju.

Nisko začinsko bilje kao što su peršun, ruzmarin i vlašac možete posaditi i u saksijama. Ovo je zapravo idealno rešenje ukoliko izaberete da jedan zid svoje terase pretvorite u viseći začinski vrt.

Koje biljke su zahvalne za sadnju?

Peršun

Peršun je, sasvim izvesno, jedna od najpoznatijih začinskih biljaka. Bez njega ne mogu supa, jela od mesa, riba, povrće ni salate. Domaćice ga obožavaju, jer podstiče apetit.

Seje se na otvorenom u martu i odlično podnosi mraz. Kako je dvogodišnja biljka, biće dovoljno da ga preko zime zaštitite suvim šibljem i da već na proleće ponovo berete njene sveže listove. Peršun će raskošno rasti ako se poseje na vlažnom tlu koje nađubrite.

Ruzmarin

Intenzivnu aromu ruzmarina lako je prepoznati. Odlino se slaže sa mesom sa rođtilja, pečenim krompirom i paradajzom. Tlo u kome se uzgaja ova začinska biljka ne mora biti mnogo hranljivo, ali je poželjno da bude izložena suncu i toploti. Biće neophodno da preko zime unesete saksije sa ruzmarinom u kuću, da ih umereno zalivate i čuvate na hladnom i izrazito svetlom mestu. Blagotvorno dejstvo ruzmarina osetiće svi kojima je potrebno smirenje, ubrzanje krvotoka ili osobe koje imaju problema sa varenjem.

ruzmarin
Foto: Pixabay.com

Beli luk

Univerzalan začin izuzetnog lekovitog dejstva želećete obavezno u svom vrtu sa začinima. Efikasan u borbi protiv bakterija i visokog krvnog pritiska, beli luk možete koristiti i kao začin i kao mladi luk ili vlašac. Lako se sadi i uzgaja. Potrebno je samo da čenove posadite 5 centimetra duboko u zemlju u maju ili u jesen.

Lavanda

Miomirisnu lavandu ćete sigurno želeti pod svojim prozorom. Osim divne arome, ova biljka će vašoj terasi dati mediteranski šarm. Možete je upotrebiti u kuhinji ili da zaštitite odeću od moljaca. Naročito se slaže uz jagnjetinu i roštilj. Njeno lekovito dejstvo u vidu čaja koriste osobe koje imaju probleme sa nadutošću i grčevima, kao i sa osećajem nemira. Kupka sa dodatkom lavande će vas opustiti i pomoći da spavate mirnije.

Posadite ovu bijku u saksijama u martu, a onda je presadite u maju na sunčano i suvo mesto. Krajem juna lavanda će vas opčiniti svojim cvetom.

lavanda
Foto: Pixabay.com

Bosiljak

Začinski vrt ne može bez bosiljka. Na blagi dodir bosiljak širi svoj specifičan miris. Njegova lekovita svojstva su neverovatna, ali samo ako se koristi svež. Ako ga posadite pod prozorom, sačuvaćete sobu od komaraca. Bosiljak traži mnogo više toplote od drugih biljaka, pa će najbolje biti da ga u maju presadite u veću saksiju ili lonac i postavite na sunčanom mestu, zaštićenom od kiše. Zalivanje u letnjim mesecima je obavezno, jer ova biljka ne može bez vode.

Majčina dušica

Ukoliko želite višegodišnju biljku koja ne zahteva mnogo pažnje, majčina dušica je odlična za početak. Već u martu možete je posaditi u saksije, a sa toplim majskim danima može se presaditi na otvorenoj površini. Majčina dušica pospešuje varenje, pa nije čudo što se njome često začinjuje meso, pica, krompir i mahunarke. Takođe, izvrstan čaj od ove biljke ublažava kašalj, pa je odličan kod prehlada.

Nana

Bićete ponosni na jak miris i ljut ukus nane koju uzgajate u svom vrtu. Umesto sejanja, lako se razmnožava deljenjem korena ili mladicama. Da bi uspela zahteva vlažno tlo bogato hranljivim materijama. Preko celog leta možete brati njene listove. Sveži ili sušeni mogu poslužiti za sosove, divljač, testeninu, ribu, ali i salate, voće, pa čak i koktele. Efikasna je u otklanjanju nadutosti, glavobolje, prehlade i mučnine.

Matičnjak

Matičnjak se seje u aprilu, a listovi se beru preko celog leta. Tlo na kome sejete ovu biljku mora biti propustljivo i bogato hranljivim materijama. Čaj od matičnjaka smiruje srce i živce. U kuhinji je odličan dodatak svežem siru, biljnim sosovima,  pa čak i dezertima. Sitno iseckani listovi matičnjaka u koktelu? Zašto da ne?

Uzgoj začinskog bilja je jedan od onih baštenskih projekata koji će vas najviše zadovoljiti. Ne samo da izgleda divno i miriše čarobno, uvek je prava poslastica jesti nešto što ste uzgajali vlastitim rukama. Pored ovih biljaka možete uzgajati i žalfiju, borač, mirođiju, neven i kamilicu. Ne samo da ćete imati lep i živopisan vrt, već i zdravlje nadohvat ruke.

Comments

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Loading…

0

Comments

0 comments

Sta Vi mislite?

0 points
Upvote Downvote

Gubitak motivacije – da li lako odustajete?

snovi

Šta nam govore snovi koje sanjamo